Web
Analytics

2. Bölüm Batum Motosiklet Festivali ve Gürcistan

Zincir dişli kitini bayram günü ayarlayıp, Şefik Abi’nin kiti takmasıyla ertesi gün yola devam ediyorum. Samsun Motosiklet Kulübü ile festival alanına gidip festivalden sonra da Rize grubu arkadaşlarla Tiflis’i gezeceğiz.

SMK’dan dostlarla buluşup sınır kapısına doğru yol alıyoruz. Bakıyorum ki sandığımızdan kalabalığız. Mersin ve çevre illerden dostlar var 😉

Motorcu görmenin heyecanı J

Sınır kapısında 34 arkadaşı içeriye soktuğumda yemediğim fırça kalmadı. J

Ne kadar titiz davransak da eksiklikler oldu. Sınırı geçince telefonların çalışmaması ve arkadaşların kaybolmaları onları korkutmuştu.  🙂

 

Sınırda Artvin ? Hopa Valiliği’nin verdiği bu evrakı kaybetmiyoruz. Çıkarken soruyorlar. Ben bu evrakı Rusya’ya geçerken de gösterdim.

Para değişim zamanı. Sınıra yakın komisyon çok. Şehir merkezinde rekabet de çok, bu nedenle şehir merkezine kadar dayanmanızı öneririm.

 

Dersine iyi çalışmışsın dediler. 😉 Gördüğünüz bu listede gideceğim şehirlerin arasının kaç km olduğunu hem kendi dillerinde (Gürcü veya Rusça) hem de İngilizce yazdım. Bu liste daha ayrıntılıydı; fakat çıktıyı kaybettim. Ayrıntılarda yükseklik de vardı. Kafkaslara tırmanıyoruz. Tedbir önemli. Bunu Batum’da internet kafede çıkardım. Krilde harflerin latin alfabesi karşılıklarını da yazdım. Tabelalarda neredeyse hiç latince yazmıyor. Bu da işimi kolaylaştırdı. Zaten kril alfabesi de çalışmıştım 1 hafta, kopya çekmek iyi oldu. 😉

 

Festival alanına giderken ormancılıkta bataklık kurutma için kullandığımız okaliptüs ağaçları yolların kenarlarında hoş bir görüntü oluşturmuş.

 

Gürcüler kurallara saygılı fakat bazen aniden bizleşebiliyorlar. Yakaladığım poza dikkat.

Bu sene festivalde çoğu sivri motorcuyu gördüm. Özellikle fotoğraftaki beyaz kısa kollusu olan abimiz ile baya yurtdışı muhabbeti yaptık. Bu sene memnun ayrılan çok azdı. J

Festival alanına yerleştikten sonra şehir turuna başladık.

 

İşte umutların tükendiği o an. Gençlik zor iş 🙂

İlk gece eşyaları festival alanına bırakıp otelde konakladık. Burasıda bize ayrılan otelden Batum manzarası.

 

Ertesi gün raporlar ve işler için erken kalkıp çalışıyorum.

 

Bende herkesten farklı bir heyecan var. Yola devam edip ata topraklarını ziyaret edecektim. Festivalden erken kaçmanın planlarını yapıyorum, ama dostları bırakamıyorum 🙂

Bu evler hep Almanları hatırlatıyor bana.

 

Ertesi gün festival alanına giderken yolda sürprizler çoktu. İnekler nedeniyle virajlara hep offf çektim.

Çadırımı kurdum.

 

Samsun’dan dostlar. Kulübümüzün en hareketli dönemlerinden birini yaşıyoruz.

 

Diğer kulüpler

 

Otelde kendi aramızda ufak bir eğlence. Çalışanlar Türkçe ve İngilizce bilmeyince aç kalmamak için her şeyden söylüyoruz 🙂

Gece otelden ayrılıp kamp alanında konaklıyorum. Sabah manzara güzel. Köylerdeki evlerde cami olmamasına hala alışamadım.

Tabiki bana poz vermedi 🙂

Panpalar

 

İnsanlar gündüzleri hep plajlarda.

 

Egzotik tür olan bambuları şehir merkezinde bu şekilde yetiştirmek özveri ister.

Ünlü pideleri: Haçapuri

 

 

 

 

 

Gördüğüm ilk ve tek dilenci.

 

Karnımı zor da olsa doyurabildiğim tek yemek çöp şişti. Etin tadı farklıydı. Sos olsa gerek dedim. Gürcü yemeklerini hiç beğenmedim.

 

 

Burası afrika, oyun bitti bebek J Bu yazının bir Türk’ün yazdığına emindim.

 

Turist Information dan aldığım bilgilerle çamaşırlarımı yıkamaya bırakmıştım. Yarı ıslak şekilde geri alıyorum.

 

Benzinlikte motoru kontrol ettiğimde şasiden bir vidanın gevşediğini ve yalama olduğunu farkettim. Ayrıca yağlama sisteminin hortumunun da çatladığını gördüm. Nazarlıklar artıyor 🙂

Yola devam ediyorum.

Terkedilmiş benzinlikler 🙂

 

Yurdum insanı diyorduk. Yalnız değiliz 🙂

Batum ? Tiflis yolunu Rize’deki dostlarla yaptım. Beraber şehiri gezip otele yerleşiyoruz. Ben onlardan gece ayrılıp aksiyon aramaya devam ediyorum.

 

Pedala biraz asıldım ve kırıldı. J

 

Tiflis yapılarını korumuş tarih kokuyordu. Gece Tiflis. Bu şehirde romantik günler geçirilebilinir.

 

Ertesi sabah yemekten sonra (Kahvaltı yapmaya yer bulamadım) para exhange etmek için şehirde 2 saat dolandım. Başkent’te para değiştirmek için resmen rezervasyon yaptırdım. İlk önce başvuru yapıyorsunuz George Bank’a ve 2 saat kadar sonra alabiliyorsunuz paranızı.

Gecikiyorum, acele etmek istersen Kafkas Dağları’nın büyüsünden kaçamıyorum.

 

Stepantsminda tabelasını gördüğünüzde artık hedefinizin Rusya olduğu bellidir. 🙂

 

Kafkas Dağları- Stepantsminda

 

Tünel içlerinde ciddi göçükler var. Çok dikkat etmek gerek.

 

Bol bol kross yapıyorum. Özellikle bu arabaya yaklaşırken amortisörleri 2 kere sıfırladım. 🙂

 

Bu fotoğraf ile sol aynama veda ediyorum.

 

Yine de Allah’a şükür. Giderken devirmekten daha iyidir. Zemin sürpriz yapıyor bana.

Bu fotoyu çeken arkadaş ermeniydi. yanındakine Ruskice benim Türk olduğumu söyledi. Ön yargısıyla bu kadar foto çekebildi.

 

Sınıra yaklaştıkça kötü yollar çıkabiliyor. İş makinesinin kürüdüğü yollarda dikkatli gitmek yeterli. Çelik jant motosiklet ile de gidebilirsiniz.

 

Sıcaklık düşmeye başlıyor. Buralar milli park olarak işaretlenmiş haritalarda.

QAfe çalıyor kulaklığımda?

 

Artvin üzerinden Batum’daki sınır kapısına ister kimlik ile ister pasaport ile giriş yaptıktan sonra Batum>Tiflis> Stepantsminda şehirlerini takip ettiğinizde Vladikavkaz (Rusya) tabelasını artık görebileceksiniz. Gürcistan’daki Rusya’ya geçiş için tek sınır kapısı Kazbegi Yukarı Lars’tır. (Verchni Lars). Sarp ve Kazbegi sınır kapılarına sabah erken saatlerinde giriş yapmanızı tavsiye ederim. Bazı ayrıntılar ise şöyle: Araç sürücüsü kendi aracıyla giriş yapmalıdır. Kazbegi’de sadece araçla girişe izin veriliyor.

 

 

Gürcü Sınır Kapısı: Burada giriş yaptığınız sınır kapısı evrakını kontrol ediyorlar. Ben Batum’dan pasaportsuz geçiş yapmıştım. Orada Hopa Valiliği’nin verdiği belgeyi istediler.

 

Gürcistan’dan ayrılırken bir heyecanla gürcü sınır kapısını geçtiğimde kendimi Rusya’da sanıp heyecanla fotoğraf çekilirken kendimi 2 kmlik kuyrukta buldum.

Gürcistan’da insanlar işsizlik nedeniyle sokaklarda oturuyor. Türkiye’deki gibi Ruslar sınırda sıralarını kapıyor; fakat onlar çok sorun etmiyor.

 

 

Hayattan bir beklentileri yok gibi davranıyorlar. Soldaki adamın oturuşu Gürcistandaki gürcüleri simgeler şekilde.

3. Bölüm Rusya

One Response to Doğu Anadolu – Gürcistan – Rusya Bölüm 2
  1. […] 2. Bölüm Gürcistan Sosyal Ağlar bmw f650gsdoğu anadoludoğu anadolu turumotosiklet ile rusya turuVolkan YALDIZ [yukarı] […]


[top]

Leave a Reply