Web
Analytics

3. Bölüm ? Rusya

Sınırdan sonra ilk fotoğraf

Sınırda direk ilk sıraya girmeme rağmen 3 saat bekledim. Belçikalı ve Hollandalı turistlerin yardımı da olsa araç ruhsatının Rus sistemlerine kayıt olduğu evrakı doldururken bayağı zorlandım. Evrak tamamen Rusça.

Kapıda bana verilen diğer evrak:

Rusya’nın ilk şehri Vladikavkaz’a akşam karanlığında giriş yaptım. İnternette tanıştığım arkadaşlarımdan Nonna ve Zaur’un çalıştığı yerde 2 gün konakladım. Gürcistan’da kırılan aynamı Zaur’un arkadaşları sürprizce tamir ettiler.

Kuzey Osetya’da din, dil ve ırk çeşitliliği çok ve Ostetyalılar çok da misafirperverler.

Rus Sivil Savunma Merkezi Hatırası

Diğer arkadaşlarımla buluşmak için şehrin en ünlü kafelerinden Bon kafeyi 2 saat arayarak buluyorum. İnsanların yardımcı olmak için girdiği yarıştan dolayı gecikiyorum. Yolda birisine kafeyi sorduğumda az İngilizcesiyle yardımcı olmaya çalıştı ve arkadaşını aradı. Arkadaşı ona İngilizce anlatarak, bana da İngilizce yol tarif etti. Osetleri gerçekten çok sevdim.

Kafede arkadaşlarımı beklerken, telefonda Türk olduğumu anlayan yan masadaki Azeri ve arkadaşıyla yarım Türkçe ile sohbet ettik.

 

Bana şehri gezdiren Nonna ve Nanna

 

Şehirden geçen ve sınırda da sürekli yanımda seyreden siyah akan ırmak.

Bizde çok değerli olan türlerden? Mavi ladin.

 

Bazı şeyler evrenseldir.

 

Şehirdeki parkları gezdikten sonra, geç saatlerde misafirhaneye geri dönüyorum.

 

Ertesi gün yola çıkmak için hazırlanıyorum. Mutfakta bulduğum Türk bayraklı bardakta çayı içerken sivil savunma komutanı geliyor ve muhabbet ediyoruz. Türkiye’de gezdiği yerleri anlatıyor. Tam karşımda oturan Müslüman Kabardey arkadaşa peygamber efendimizin (SAV) sembolik nüfus cüzdanını hediye ettiğimde olanlar oluyor ve tesis bana hediye için yarışa giriyor. 😉

 

Hediye edilen iyi turist ve Sivil Savunma 20. Yıl armaları?


 

 

Özleyeceğim yerlerden biri olacak olan Vladikavkaz. Yola devam ediyorum.

Osmanlı döneminden gelen Türkçe’de çerkes olarak bilinen Adigelerin en fazla bulunduğu şehirlerden biri Nalçik’e doğru ilerlerken Kafkas kültürünün sembolleri artıyor.

 

 

Sempatik olan bayanlar genelde Müslüman değildir Rusya’da… Büyükşehirlerde benzinliklerde pompacılar yok ve bu güvenin az olduğunu gösterir.

 

Nalçik 92 km?.

 

Yollar güvenli ve tertemiz. Peyzaj iklime göre de gerçekten iyiydi. Kısacası her yer piknik yapılası yerdi J

 

Nalçik şehir merkezinde kısa bir tur yapıyorum. İlk gece konaklama için akşam Maykop’ta olabilmek için yola devam etmeliyim.

 

Elbrus Kafkasların en yüksek dağı. Bu dağın efsanesi, yaşanılanları bitmez ve türkülerinin sesi ise Türkiye’deki köylere kadar gelmektedir.

 

4000 km kadar kullanıp biten LBC balatalar? Nazarlıklar artıyor. Soğukkanlılığımı koruyup yola devam ediyorum.

 

Rusya’daki çerkeslerin en çok nüfusu bulunan soyu Kabardey’ler, Kabarday-Balkar Cumhuriyeti’nde yaşıyor.

 

Lada arabalarının arkalarında ilk başta süs sandığım daha dikkatlice gördüğüm anti statik şeritler vardı.

 

Kafkas Dağlarını, Adigey Cumhuriyetini Kuzeyden sınırlandıran Kuban Nehri?

 

Trafikte o kadar saygılılar ki bu otomobil km’lerce beyaz çizgi ihlali yapmadı, benim fotoğraflayabildiklerimin arasından.

 

Adigey Cumhuriyeti’nin başkenti Maykop’a gitmek için Krossnodar ? Rostov istikametinden sola dönüş yapıyorum.

 

Türkiye’de yaşayan yaklaşık 3 milyon kadar çerkes bu verimli topraklardan sürüldü. Şimdi oraları mısır ve ayçiçeği tarlaları kaplamış.

 

Türkiye’de neşeli, saygılı, kültürlü olarak görülen Çerkesler 1864 öncesi ve sonrası yıllarda Çarlık Rejimi Siyasetiyle sürüldüler. Çerkesler ile beraber sürgün edilen Osetler, Dağıstanlılar, Çeçenler, Abhazlar 89 yıl önce kurulan Türkiye Cumhuriyeti’mizin kuruluşunda diğer insanlarımız gibi Yunan, Rum, İngiliz, Fransız, Rus düşman güçlerine karşı savaştılar.

Şuan dünyada farklı ülkelerde yaşayan genel olarak adı çerkes(Adiga) olarak bilinen milyonlarca çerkes vatandaşı var. İlginç ve trajedik olanı ise II. Dünya Savaşı’nda Kafkaslarda yaşamaya devam eden çerkesler Almanlar’a karşı Ruslarla beraber topraklarını savundular. Almanlar Moskova’ya kadar geldiler ve sonra Ruslar’da Berlin’e kadar ilerlediler.

Kısacası dünya globalleşti. Artık her şey değişiyor. Diline ve kültürüne sahip çıkan ise daha güçlü basıyor adımlarını?

 

Maykop elma diyarı anlamına geliyor. Şehirde elma bahçeleri az da olsa var. Değişimden hep şikayetçiyiz, değişimde globalleşmiş durumda.

 

Çok katlı evleri Almanlardan öğrenmiş ruslar. Hala tek katlı evleri kullanmayı tercih edip ve tadilat yoluyla o evlerde kalmaya devam ediyorlar. Çerkes evlerinde ise yapı biraz daha farklıdır.

 

Anavatana geri dönüş yapan Çerkes Köylerinden biri.

 

Rusya’da doğalgaz boruları dışarda ve her an her yerde gözümüzün önüne çıkabiliyor.

 

Worapsow Adigey, Yaşasın Çerkesya

 

Maykop’a öğrenci şehri diyebiliriz. 30 binden fazla öğrenci bu şehirde eğitim görüyor. Maykop Adigey Cumhuriyeti, yani Çerkes Cumhuriyeti’nin Başkenti.

 

Şehirde caddeler çokça ve nerdeyse birbirine paralel güzel bir yapı oluşturmuş.

 

Çerkeslerin ünlü yemeklerinden Basta ve Haluj.

 

Haluj’u Türkiye’de çok yerde de yiyebilirsiniz. Özel olması Çerkes peyniri ile yapılmasıdır.

Türkiye’den dönüş yapan Çerkeslerin işyerlerinin olduğu ve Maykop Meydanı’na çıkan sokak burası ve Trafiğe kapalı çoğunlukla kafeler var.

 

Elektrikli otobüs, Sovyet döneminden kalma. Ruslar yeniye çok meraklı değil.

 

 

Maykop’un simglerinden Maykop Cami.

 

Yeşil burada da moda.

 

Maykop Otel

 

 

Nakit avans çekmem gerekti ve sorun yaşamadan visa kart ile para çekebildim.

 

Ormanlık alanda gezerken ATV ile gösteri yapıp onun kayıta almaya çalışan gençleri gördüm. Biraz muhabbet ettik.

 

Akşam oldu ve ertesi gün yola devam etmeliyim. Ayna dayanamadı ve yine koptu J

 

Rusların ünlü tatil beldelerinden Soçi’ye doğru ilerliyorum.

 

Denizi gördükten sonra biraz daha huzur doldu içime. Aynı zamanda garip hisler. Yıllarca Samsun’daki evde karşı taraf Rusya espirileri ile büyüdük. Şimdi gerçekten oradaydım ve karşı taraf bizim ev idi J

Yine yaklaşık 165 yıl 2 kuşak önce buralardaymış atalarım. Çerkeslerin Shapsugia (????????) boyları Tuapse ? Soçi arasında yaşamış ve bugün Türkiye’de 300 bine yakın Shapsugia olduğu söyleniyor.

Yol boyunca yaklaşık 40-70 lira arası uygun fiyatlarla konaklayabileceğiniz aile ortamında pansiyonlar mevcut.

 

 

 

 

Tren yolu sahil yolu ile plaj arasında.

Trafik sıkışıktı ve bir nazarlıkta an meselesiydi. Hararet lambası yanmıştı artık.

 

Radyatöre su eklemek istediğimde su bulmak zor olunca anladım ki radyatör için su satılıyor J

 

 

Soçi’ye geldiğimde ilk işim biletimi almaktı. Ama gemi seferlerinin tarihlerini değiştini her gün aramam gerektiğini öğrendim.

 

Çerkesler Soçi 2014 olimpiyatlarını istemiyorlar.

 

Turkish Kebap. Soçi ? Trabzon Seferi yapan şirketin yeri ve ne kebabını ne de yaptıkları ticareti sevdim. Önermem.

 

Geri dönüp Ashe yakınlarında köy içlerine doğru ilerliyorum. Cuma günü tekrar limanda olmam gerekiyor.

 

İncir satan bayanlar. Köydeki bayanlar bile bakımlı.

 

Yorgunluğumu alan o şey. J

 

 

 

Yaşasın yemek yemek. Çerkes peyniri, basta, şıpsi?

 

El değmemiş ormanlar. İşletilmediğini görüyoruz. Yangın şeritleri, transport yolları yok.

Çok dolaştığım Lazarevskoye yolları. Dolaştığıma değdi.

 

Ruslar çerkes turizmine ilgi gösteriyor. Safari turları, çerkes halk dansları ve yerel müzik grupları..

 

Burada kedi ? köpek bile kardeşçe yaşayabiliyor.

 

Kafede tanıştığım Raşitlerin evinde konakladım. Mucizeler, mucizeler oldu ki aradığım arkadaşımı da tanıyordu. Telefonun çekmemesine rağmen yaptığı özel bir alet ile cam kenarında telefonumla sms ile irtibata geçip güzel bir Perşembe günü için arkadaşımla anlaşmıştım.

Rashid ve ailesiyle bir fotoğraf çekildikten sonra ertesi gün yolculuk teyidi için limanı aradığımda 2 saat sonra geminin kalkacağını öğrendim. Artık motosiklette ustalığımı konuşturmam gerekiyordu. Önümde 70 km yol, radar ve 2 şerit trafik vardı. Ayrıca bir umut görüşmek istediğim arkadaşıma durumu anlatıp yolda ilerlerken mesaj attığımda kontörüm de bitmişti. Dil problemi de olunca artık dakikalar çok önemliydi. KM lerce yolda durmuş bir araba arıyordu gözlerim? Bir mucize oldu ve onunla 5 dakika bile olsa görüşebildim. Kalbimin diğer yarısı da orada kalınca artık tek şey gemiye sağ salim ulaşmaktı.

 

Limana yaklaştığımda şehirde trafik durmuştu; fakat daha önceden haberleştiğim motorcu dostlarım beni şehir girişinde ve limanda bekliyordu. Aslında onlar beni ertesi gün orada olacağımı biliyordu. Motorculardan biri limanda çalışıyormuş ve o da Soçi ? Trabzon anonsunu duyunca beni beklemiş. Şehir trafiğinden beni limana ara yollardan ulaştıran yetiştiren Pasha sayesinde sağ salim dönüyordum Türkiye’ye?

 

Limandaki Trabzon ? Soçi seferini yapan firmanın numarası. Keşke alternatif olsaydı.

 

Gümrük kontrolleri ve artık yolculuk başlıyor?

Çanta demirlerinden bağladıkları motosikletimi iyi ki kontrol ettim. Yoksa belkide tamamen çizik ve kırık halde Trabzon’a geliyor olabilirdim. İşlerini yapan arkadaşlar motosiklet konusunda tecrübesizlerdi.

 

Good bye to SOCHI

 

Ufuk çizgisi?

 

Telaşı, hüzünü, sevinci, mutluluğu, kederi, üzüntüyü, heyecanı, talihsizliği, mucizelere tanıklığı, karşılıksız dostluğu, gururu, başarıyı iki saat içinde yaşayınca gemide saatlerce müzik dinleyip düşündüm her şeyi tekrar tekrar? Güverteye çıkıp güneşin doğuşunu izledim. Hala inanamıyordum.

 

13 saat süren yolculuğun ardından Trabzon gözükmeye başladı.

 

Herkes garaja inmişti, kapakların açılmasını bekliyordu. Türklerden çoğu çalışmak için gelen kandırılmış işçilerdi. Ruslar turizm için geliyordu.

 

Hani yarışmak istemeyenlerle yarışamazsınız ya işte öyle bir şey bu, fotoğraf ile ilgili betimlemeleri size bırakıyorum. Siz benden daha iyi betimleyeceksiniz eminim.

21 günlük Doğu Anadolu ? Gürcistan ? Rusya (Osetya ve Kafkasya, Çerkesya) seyahatimi sağ salim tamamladım, şükürler olsun. Gelecek senenin rotasını şimdiden çizdim bile

Son     İletişim

 

 

 

2 Responses to Doğu Anadolu – Gürcistan – Rusya Bölüm 3
  1. […]   1 Ekim 2012 yayınlanma tarihi     3. Bölüm Rusya Sosyal Ağlar bmw f650gsf650gsKazbekimotosiklet ile rusya tururusyarusya […]

  2. […] All, You can see my trip details: Doğu Anadolu – Gürcistan – Rusya Bölüm 3 | Volkan Yaldız'ın Kişisel Serüveni And Number (Eng is avaible) You can call the ferry company. Do not forget, ferry trips can […]


[top]

Leave a Reply