Web
Analytics

Hedefler

  Hedefler konusunda zaafım olduğunu söyleyebilirim. Yani o kadar da değil seviyesinde. Şöyleki elimdeki fırsatları kaçırmayı sevmem. Kariyer adına hedeflenirim şu da olsun bu da olsun gibisinden. Bu nedenle yarım kalan eğitimler de olabiliyor ya da hayaller.
Bölümler arası geçişte yardım almak bana hedefimde yardımcı olur diye ilk gün üniversitede rektörlüğe gittim .Rektörle görüşmek istediğimi söyledim randevunuz var mı demişlerdi. Olmadı tabi.Lisede yönetimle aram iyi olunca öyle düşünüvermişim. Bölümler arası geçiş ile bilgisayar mühendisliğini düşünmüştüm. O sene birinci sınıf notlarımı düzeltip geçeceğimi düşünüp iyice  araştırdım. Orman mühendisliği orman fakültesinde olduğu için mühendislik faküktesine dahil olmadğı için bölümler arası geçiş hakkımın olmadığını öğrendim. Odtü’de bile vardı. Bunu KTÜ senatosu kara vermiş. YÖK’ten gelen dilekçe üniversite yönetimin kara verdiği yöndeydi. İnşallah KTÜ’nün verdiği bu kararda haklı nedenleri vardır. Sonraları çalıştığım yerde baktım kariyer fırsatları var. Orman Mühendisliğinde devlette de bilgi işlem daireleri var .Böyle çalışan şeflerin de olduğunu duydum. Daha sonra Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan bilgi aldım. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda müdür pozisyonunda orman müh. yazılımcı ve donanımcı pozisyonlarında elektrik ve bilgisayar müh. çalışıyormuş. Bu bir hedefim ;ama beklemede. (Olumsuz 2015)

Asıl hedefim özgeçmişimde de yazdığım gibi: Lisans eğitimim süresince edindiğim bilgi ve becerilerimi, bilgi teknolojileri yüksek lisans programında edineceğim bilgi ve birikimle geliştirerek hizmet edeceğim kurumlara, edindiğim bilgi birikimi ile olumlu yönde katkılarda bulunup bilgi işlem yönetiminin tüm süreçlerinde söz sahibi olabilmek. Ayrıca firma yönetiminde söz sahibi olabilmek için gerekli tüm donanıma sahip olup, bu donanımı sürekli yenilemek.
Turkcell de Bilgi İşlem yönetmek çok mu zor? İnsan kaynakları müdürü zor olduğunu Yazılım Mühendisi aldıklarını söyledi. Ben Turkcell’e insan kaynakları müdürü olurum sonrada bunu düzeltir Bilgi İşlem’in başına geçerim yazılım mühendisi olmadan ;ama Turkcell’i de aşmış olurum.O zaman beni ora da kesmez 🙂
Kısaca hedeflerim değişmekte. Yapabildiğim en iyi olması için uğraşıyorum. Meslek veya maaş çok önemli değil. Önemli olan potansiyel iş gücü. Örneğin yeni yasayla devlet memeuru özelde de çalışabilecek aynı anda. İmkanları iyi değerlendirip, yapılabilenin en iyisini yapmak asıl hedefim…

Ayrıca hedeflerim arasına haksızlıklarla savaşmak da giriyor. Daha önce şikayetçi birçok durum oldu. Üzerine gittim ve hallettim .Bu nedenle hakkımı aramak, sebebininin mantıklı bir cevabını öğrenmek için bazı kurumlar için hedeflerim var. Özellikle kendi üniversitem için ciddi dilekçelerim var.
Denedim oldu bazıları gibi konuşmaktan çok çalışmayı seviyorum. Mucitler konuştukran sonra başarısız olurlarsa çoğu kesim Amerika’nın engellediğini, şöyle böyle veya hükümet anlaştı diyorlar. Herkesin bu konuda ciddi zaafı var. Bu konunun devamnı makalelerde bulabilirsiniz.