Web
Analytics

Motosiklet bir kültürdür. Bu nedenle sürekli gelişir ve değişir. Motosikleti öğrenme aşamasında bu değişim çok hızlı olurken, birçok maddi ve manevi kayıplarının yanında; birçok tecrübe ile beraber bilinçaltınıza gelişerek, yerleşir.

Ekonomik olarak 250 CC veya 30 beygir üzeri bir motosiklet ile en basitinden durduğunuz yerde motoru yan yatırma, devirme kazasında kırılan, çizilen kaportanız için en az 1000 TL harcayacaksınız ya da çizik gezmeyi kabul edip, içi buruk gezmeye başlayacaksınız.

İnsan sağlığı açısından ise: Yüksek devirli, torlu, beygirli bir motosikletin hızlanması ve frenleme mesafesi biraz tecrübe gerektiren işlem olduğundan yapılan geç kalınmalar ve anlık yanlış hesaplamalar size ölümcül kazalara sebebiyet verir, sizi sakat bırakabilir.

Ne yapmak gerek?

Havalar ısınması, arkadaşların yüksek CC motorlara binmesi sizi de doğuştan motosikletçi yapmaz. En az bir yoğun yaz ve sonbahar sezonu veya yoğun olmayan kış ve ilkbahar sezonu ya da ortalama 5000 KM şehir içi veya 2000 KM şehir dışı max 250 CC veya max 30 beygir özelliğine sahip bir motosiklet ile yol yapılması gerekir. Daha sonrası imkan varsa uluslararası akredite olmuş motosiklet ileri sürüş eğitimi veren bir kuruluştan sertifika alıp tavsiyeler üzerine model, cc motosiklet alınıp devam etmek gerekir.

Leave a Reply