Web
Analytics

Gece Maykop’ta tanıştığım Cemre’nin vasıtasıyla Dünya arkadaşımızın evinde kalıyorum.

Uzunca süren muhabbet esnasında Dünya bana beni daha önceden gördüğünü söylüyor. Samsun’da dernekte daha önce karşılaştığımızı hatırlıyoruz. Abhazlar, Çerkesler Türkiye’den dönenler arasında ne kadar kuvvetli bağlar olduğunu hissediyorum. Ne kadar da beklentiler yüksek olsa da bu coğrafyada kuvvetli bağlarımızın  olduğunu, yeri geldiğinde bu bağlar bizi bir arada tutacak diye düşünüyorum.

Evlerinin manzarasından Sohum’un dağ manzarası

20140731_09062120140731_090604

20140731_090610

 

Sohum Botanik Bahçesi

 

 

 

Selfie modası 🙂

Pinus pinaster… Sahil çamı, az çalışmadık bu türlere…

Savaştan sonra kalan binalar. Savaşın izleri hala duruyor

Karadenizin avrupa tarafı hariç her yerde deniz girdim. En güzel deniz Abhazya’daydı.

Levent Abi ile Naci Abi’nin evinde kaldım. Daha sonra Levent Abi ile şehir turu yaptık.

Aile gezmeleri 🙂

Levent Abi ile yanan hükümet binası çekimlerimiz. Youtubedeki videolara ve arşivlerdeki fotoğraflara bakınca çok etkilendim. O sıcakta 1 saat kadar bina yanında durduk.

Google Search

 

Abkhazia Government Building  (Old)

Savaşta kazanan olmaz.

Artık geri dönüş başlıyor. Geri dönüşte dinlediğim bu Qafe beni uzaklara götürüyor. Uzaklar çok yakındaydı. Sohum’dan gidiyorum yolumun üzeri Sochi Shapsughya sonra Tuapse… Maykop, Nalchik….

 

 

Dönüşte sabah erken saatlerde kalkıp  Ritsa Gölü için yol alıyorum. Ritsa gölü şehir merkezinden 150-200 km uzaklıkta. Bu da gölün olduğu parka giriş bileti.

 

Muhteşem doğasıyla Ritsa

Stalin’in yazları geldiği Ritsa Gölü arkasındaki konağı

Abhazya Sohum >>> Rusya Shapsughya Kicmay Ahintam

Ritsa Gölünden sonra Maykop’a gitmek için yol alıyorum. Arkadaşlarım Kicmay’daki düğüne davet ettiler. Yol üzereindeydi. Kicmay Ahintom Köyü’ne uğruyorum. Shapsugh soydaşlarımı ve arkadaşlarımı ziyaret ediyorum. Hava kararmak üzereyken Maykop’a doğru yol alıyorum. Kısacası Öğleden önce Sohum’dan ayrılıp Ritsa Gölü ziyaretini gerçekleştirip Ahintam’a uğrayıp aynı günün gecesi Maykop’a yetişiyorum.

 

Köy Düğünü

Arkadaşlarla

Fatma Abla bir dahaki sefere kesin motosiklet kullanmayı öğrencek duruyor 🙂

Lazaverskoye’ye doğru yola alırken muhteşem gün batımı

Ve Volkan diyarı Volkonka 🙂

 

Gün batımından sonra 2 gün çekimlere ara verip Maykop’tan çıkışta kameramı tekrar çalıştırıp çekimlere devam ediyorum.

Maykop,  Stavropol –  Krasnodar yolu üzerinde bir sapaktan yaklaşık 120 km içeride kalıyor. Ana yola çıktığımda beni bir süpriz bekliyor. Maykopta nehir kenarında çok oynamıştım. Maykoptaki nehirden karşıya geçmeyi düşünüyordum. Sığ alan bulamamıştım. Oradan bir hatıra beni bekliyormuş.

 

 

Evet lastikte bir çivi. Tabi bu yamalı hali. Motosiklet jantları tel jant ise esner özelliktedir. Esneyen lastiğin iç lastikli olması gerekir. Bende enduro sürdüğüm için iç lastikli bir model kullanıyordum. Lastikte çivi, vida varsa 2 şansınız vardır. 1. şansınız çivi ya da vida iç lastiği delmemiştir. Çıkartıp yola devam edersiniz. 2. şansınız ise iç lastik delinmiştir ve iç lastiğiniz hava kaçırıyordu. Çivi ya da vidayı dökmeden 50-60 ile giderek lastik tamircisi ve benzinlik ararsınız. Bu daha önce Türkiye’de defalarca başıma geldi. En kötüsünü gördüğüm için moralimi bozmuyorum. Fakat benzinliğe gelen Rostov Goldwing kulübü üyeleri profesyonelce lastiğe fitil atıyorlar. Bunu Türkiye’de yapan görmedim. Çünkü 2. kez iç lastiği delme ihtimaliniz var. Ciddi cesaret ister. Sorduğumda ise ne Türkiye’si Yunanistan’a bile gidersin dediler 🙂 Hediyeleşip ayrıldım ve en yakın oto lastik tamircisinde hava vurup yola devam ettim.

Akşam Vladikavkaz’da arkadaşlar beni bekliyordu. Tabi hemen sofraya oturduk. Zahur, Nonna, Alina, Sos  Artık biz bir aileydik.

Sabah dönüş yolundayım. Bu yolları defalarca çektiğim için sembolik fotolar alıyorum.

Vladikavkaz’dan sınıra gittikçe Türk Tırlarını görüyorum. Vladikavkaz da küçük İstanbul. Buralar da artık hiç yabancılık çekmiyorum.

 

Rus sınır kontrolüne girerken. Buralar ne hatıralarım oldu. Sınırdaki polisler de tanıyor artık beni. Ruslar cesur sever. Polislerle göz göze gelmekten korkmayın.

2 sınırı geçtikten sonra Kazbek Dağları

Bu tünel pozunu çok seviyorum.

Burada geçerseniz sakın buradaki suya dokunmayın. Çünkü kaynağında inekler otluyor.

 

Batum’a erkenden varabilmek için yola devam ediyorum. Hava kararınca da çekimlerim son buluyor.

Gürcüde neredeyse hiç durmuyorum. Trabzon – Vladikavkaz 12-14 saat sürüyor.

Bu gezi burada bitiyor ve Avrupa Turu için Kovaeline gidiyorum. Avrupa’da enteresan çok bir şey bulamadığım için rapor hazırlamadım. Instagram’da fotoğrafları görebilirsiniz >>>>      Instagram

2014 yılında 11 gün ve 27 gün olmak üzere 2 Rusya turu gerçekleştirdim. Özellikle Kafkasya’da çok gezi gerçekleştirdiğim için bazı yerler sizlere eksik gelebilir. Yani Soçi’den Vladikavkaz’a geçişte o yol üzerindeki şehirleri tekrar fotoğraflamadım. Sağdaki menüyü kullanarak tüm gezi raporlarına ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler

Yorum Yap, Soru Sor 1 Ay Rusya(Yapım Aşamasında

One Response to Samsun – Sohum Git Gel 4800 KM 9 Gün 3. Bölüm Abhazya 2

[top]

Leave a Reply