Web
Analytics

Bu program Türkiye?deki Orman Endüstri Mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin odun anatomisi ve odun tanıtımı dersi laboratuar uygulamalarında kullanılmak üzere basit bir şekilde düzenlenmiştir. Bu programda kullanılan bilgiler için Prof. Dr. Nesime MEREV, Doç. Dr. Bedri SERDAR?ın eserlerinden ve dijital fotoğraflar için de insidewood.lib.ncsu.edu websitesinden faydalanılmıştır.

We would like to extend our thanks to Dr. Mesime MEREV and build by de insidewood.lib.ncsu.edu website.

Türkiye?deki Orman Fakültelerinin Orman Endüstri Mühendisliği Bölümlerinin 1. Sınıflarında okutulmakta olan Odun Anatomisi ve Odun Tanıtımı dersinin laboratuar uygulamalarında öğrencilerin kullanabilecekleri bir teşhis anahtarı oluşturulmak istenmiştir. Bu teşhis anahtarının da kolay, pratik ve faydalı bir şekilde öğrencilerin kullanımına sunulması amaçlanmıştır. Bu çalışmalar kapmasında bu uygulamayla beraber kişilerin veya öğrencilerin odun teşhislerini cins düzeyinde doğru bir şekilde yapabilme imkânı sağlanmıştır. Yalnız burada unutulmaması gereken, bu uygulamayı kullanacak öğrencilerin veya kişilerin uygulamada odun anatomisi özelliklerini mikroskop altında tanıyabilmeleri gerekmektedir. Mikroskop altında gördükleri özellikleri kullanarak programdaki sorulara adım adım cevap vererek doğru sonuca ulaşabilmektedirler. Bir odun teşhis için laboratuara getirildiğinde bilim adamları bu odun teşhisinimevcut karşılaştırma prepatlarına ve de odun atlaslarına başvurarak yapabilmektedirler. Bu uygulama basit bir şekilde teşhiste faydalanıp kullanabilmeyi bir araç haline getirmiştir. Şuan için 21 taksonun (cins düzeyinde) bu uygulama ile beraber iç morfolojik özellikleri de dahil teşhisi mümkündür.

Tüm önemli odunsu Gymnospermae, Angiospermae’ların web üzerinde online olarak teşhis imkanı sunulacaktır.

Ocak 2015 tarihi itibariyle Google güncelleştirmeleri nedeniyle Wood Id uygulaması yayından kaldırılmıştır.

 

 

 

 

 

Bu uygulama KTÜ Orman Mühendisliği Bölümü Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. KTÜ’de Google Play üzerinde uygulama tezi ve uygulama yayını olarak yayınlanan ilk eser olma özelliğini göstermektedir.